Brøndby-boss om dobbeltkamp: En vigtig milepæl

0
15
Foto: Brøndby IF

Head of Women’s Football i Brøndby IF, Kim André Pedersen, kalder søndagens dobbeltkamps-arrangement mod AGF for en vigtig milepæl for både kvindeafdelingen, men også for klubben som helhed.

Brøndby IF’s kvinder skrev søndag klubhistorie ved for første gang at afholde både en kvinde- og en herrekamp på Brøndby Stadion samme dag.

Et event, der blev en succes både på og uden for banen, da klubben udover en sejr på 3-0 mod AGF også slog tilskuerrekorden i A-Ligaen med 6128 fremmødte tilskuere på Vestegnen.

Efter kampen fik FODBOLD FOR PIGER en snak med Head of Women’s Football i Brøndby IF, Kim André Pedersen, der glædede sig over afviklingen.

– Jeg synes vi lykkedes meget godt i dag med lidt over 6000 tilskuere. Stemningen på Sydsiden var fantastisk. Det er starten på vejen videre og muligvis også et nyt publikum, siger han.

Ifølge Brøndby-bossen er det en strategisk prioritering at forsøge at knytte Brøndbys kvindeafdeling tættere på klubbens fælles retning og ejerskab.

– Et arrangement som dette tiltrækker ikke kun folk med interesse for kvindefodbold, men fodboldfans generelt, siger han og understreger målet om at tiltrække et bredere publikum og generelt få flere til at engagere sig i kvindefodbold.

– Vi har stadig hver vores måde at skabe synergi på mellem det store stadion og 1964 Park, men for at følge klubbens fælles strategi markerer dette en vigtig milepæl for Brøndby Women og vores fælles fremtid, siger han.

Han peger også på, at det giver spillerne en særlig oplevelse at spille på det store stadion, der også gavner den sportslige udvikling:

-Det er vigtig mental træning for kvinderne at mærke, hvordan det er at spille på et stort stadion med mange tilskuere foran sig. Alt føles bare større og mere intenst.

Kim André Pedersen håber nu, at vi i fremtiden kommer til at se lignende tiltag fra andre danse klubber.

-Forhåbentlig kan endnu flere klubber følge trop og være med til at skabe mere fokus på dansk kvindefodbold.