Landstræner hylder comeback-mødre: Det er stærkt gået

0
186
Simone Boye og Stine Sandbech (fotos: Anders Kjærbye - dbufoto.dk) hyldes af landtræner Jacob Michelsen (foto: FODBOLD FOR PIGER).

Landstræner Jakob Michelsen gav Stine Sandbech og Simone Boye flotte ord med på vejen efter tirsdagens udtagelse, hvor duoen for første gang var tilbage efter deres respektive graviditeter.

Da Jakob Michelsen tirsdag udtog sin første var der flere spillere, der var tilbage i landsholdsvarmen.

Blandt de mere bemærkelsesværdige comebacks var Häckens Stine Sandbech (tidl. Larsen, red.) og Hammarbys Simone Boye.

Se hele truppen til de kommende landskampe mod Finland her:

For de to forsvarsspilleres vedkommende er det første gang, at de er udtaget til landsholdet, efter at de to blev mødre i 2024. For Sandbechs vedkommende har hun også kæmpet sig tilbage fra en alvorlig knæskade.

Derfor var der også flotte ord med på vejen fra landstræneren i retningen af de to på tirsdagens pressemøde.

– Der er to mødre, der gør comeback, og det synes jeg jo er stærkt, og både Simone Boye og Stine Sandbech fortjener enormt stor cadeau. Kæmpe respekt herfra for, at man kommer tilbage i betragtning til landsholdet, siger Michelsen.

I et efterfølgende interview blev udtagelsen af Sandbech og Boye uddybet af landstræneren, hvor han også sendte roser til HB Køges Rikke Marie Madsen, der ligeledes har været tilbage for landsholdet efter endt graviditet.

– Jeg synes, at det er fantastisk. Også at Rikke Marie Madsen kom med til EM så kort tid, efter at hun fødte. Det er fantastisk godt gået af hende, og det viser noget om den fantastiske vilje, som hun har.

– At både Simone og Stine nu også kan komme tilbage viser både noget om dem som enkeltpersoner, men også noget om, at kvindefodbolden har rykket sig.

– Der er kommet mere økonomi ind, forholdene er blevet bedre ude i klubberne, således at man kan få en god genoptræning – ikke at det er en skade, man får, når man får et barn, men det er i hvert fald en periode, hvor man er på sidelinjen. Så de fortjener alle tre kredit, siger Michelsen.

Både Sandbech og Boye har enorm erfaring på landsholdet, hvor de begge var med til at vinde EM-sølv i 2017 og deltaget i efterfølgende slutrunder, og derfor glæder Michelsen sig også over at have deres erfaring til rådighed igen.

– Det er jo klart, at når nogen som Sanne Troelsgaard og Nadia Nadim siger stop efter to fantastiske karrierer på landsholdet, hvor de har betydet meget for dansk kvindefodbold og været kulturbærere, så er det jo dejligt, at nogle af de ni nye i denne trup trods alt har været med tidligere og har spillet mange landskampe på højt niveau.

Stine Sandbech står noteret for 73 landskampe, mens Simone Boye Sørensen har spillet 90 kampe for Danmark.