22-årige Cilje Ostenfeld bliver cheftræner for Lyngby Boldklub, hvor hun skal være med til at skabe det nye kvindehold, og styrke både spil og trivsel.
For nylig tog Lyngby Boldklub hul på et nyt kapitel i pige- og kvindefodbolden. Klubben lancerede sit eget fodboldakademi for piger og starter samtidig et nyt seniorhold på kvindesiden, som markerer et klart sats mod elitemiljøet.
Som næste vigtige skridt har klubben nu ansat Cilje Ostenfeld som cheftræner for det nye kvindeseniorhold. Den 22-årige træner glæder sig til at være med til at forme holdet og skabe et miljø, hvor spillerne både trives og udvikler sig.
– Det er en ny rolle for mig at være seniortræner, men jeg ved, at jeg er en leder, der er inkluderende, hvor alles stemme er vigtig. Alle er ligeværdige, og min ledelse smitter jo af på spillerne, så hvis jeg viser, at alle er ligeværdige, og meninger er lige vigtige, så forplanter det sig også på banen, siger Cilje Ostenfeld.
Som cheftræner lægger Cilje Ostenfeld stor vægt på både spillernes udvikling og den måde, holdet skal spille på banen.
– Vi skal være offensive med bolden langs jorden, hvor vi supplerer for hinanden, så man uanset position skal være flydende på banen. Alle skal turde at tage det rigtige træk ind i banen, velvidende, at der er en anden, der dækker ind der, hvor man kommer fra. Vi skal spille med få touch, være målsøgende og modige, og det er mod, der er det element, jeg som træner dyrker alle mest. Vi skal turde spille fremad.
– Vi har brug for en revolution i måden, vi tænker kvindefodbold på, og det vil vi forsøge at starte, så derfor skal man blive en del af Lyngby Boldklub allerede fra start, siger den nye cheftræner.
Et vigtigt skridt for Lyngby Boldklub
Lyngby Boldklub ser ansættelsen af Cilje Ostenfeld som et vigtigt skridt for kvindeseniorholdet, og klubben er begejstret for at få et ungt trænertalent med både erfaring og ambitioner med på holdet.
– Det er et scoop, at vi har fået Cilje som cheftræner på kvindesenior. Vi ved, at vi i Lyngby er dygtige til at udvikle talenter, både på træner og spillersiden, og vi har en stor tro på den måde, vi sammen skal gøre tingene på, er den rigtige. Cilje kommer med erfaring fra højeste niveau som spiller og har selv været gennem talentudviklingsmiljøer andre steder, samtidig kommer hun trods sin unge alder med trænererfaring, og vi glæder os til at komme i gang med arbejdet sammen, siger Jack Majgaard Jensen, der er chef for kvindefodbold i Lyngby Boldklub.
Første arbejdsdag for Cilje Ostenfeld er den 29. januar, hvor der er åben træning i Lyngby Boldklub.

















