Ændret transferstrategi er begyndt at bære frugt hos AGF

0
77
Marie Lynge Olesen vil nu koncentrere sig 100 procent om rollen som assistent- og transitionstræner for AGFs kvindeliga-trup. Foto: AGF

Marie Lynge Olesen ser optimistisk frem mod foråret og glæder sig over klubbens fokus på egne talenter, som allerede er begyndt at vise resultater ifølge AGF’s assistenttræner.

For AGF’s assistenttræner, Marie Lynge Olesen, er vinterpausen en tid til at reflektere over efteråret og forberede sig på den kommende forårssæson. I et interview med Vores A-liga fortæller hun om klubbens ambitioner, holdets udvikling og strategi for fremtiden.

AGF har i vinterens transfervindue valgt at forstærke sig med få nye spillere i transfervinduet, men har til gengæld forlænget kontrakten med keeper Marie Gade frem til sommeren 2028. Olesen understreger, at holdet er tilfredse med efterårets præstationer, og derfor er der ikke behov for store ændringer.

– Vi har været godt tilfredse med vores efterår, så vi vil gerne beholde spillerne, siger Olesen.

I stedet har fokus været rettet mod de unge talenter fra klubbens U16- og U19-hold. AGF har arbejdet målrettet på at styrke overgangen for de unge spillere og gøre dem klar til førsteholdet.

– Vi har brugt en masse energi på vores unge kræfter og fået skabt en lidt skarpere transitionsfase for dem. Det er noget, vi gerne vil satse på i fremtiden, fortæller Olesen.

Denne ændrede strategi, at satse mere på egne talenter frem for at hente udenlandske spillere, er allerede begyndt at bære frugt. Flere unge spillere har fået spilletid på førsteholdet, og det er noget, som klubben er stolte af.

– Vi har allerede set det bære frugt for mange af spillerne. Det er vi stolte af og vil gerne blive endnu bedre til det, siger assistenttræneren.

Olesen er optimistisk omkring AGF’s muligheder i foråret, men understreger, at klubben stadig skal arbejde hårdt for at kunne spille med i toppen af ligaen.

– Det kræver, at vi er knivskarpe, og at vi har styr på vores eget opland, måske bedre end vi har det lige nu, forklarer hun. Hun ser dog også frem til muligheden for at hente spillere hjem fra udlandet, som ønsker at blive en del af AGF.

– Og så håber vi engang imellem at få nogle hjem fra udlandet, som gerne vil AGF og Aarhus som by også, afslutter Olesen.

Med en stærk trup og en klar plan går AGF og Marie Lynge Olesen optimistisk ind i forårssæsonen, og der er måske flere nyheder på vej, inden transfervinduet lukker.

Hør afsnittet herunder eller følg linket for at høre det: