HB Køge og Brøndby delte på ny i første pokal-semifinale

Foto: HB Køge Women

For anden gang på fem dage spillede HB Køge og Brøndby IF uafgjort. Denne gang med cifrene 1-1 i den første af to pokalsemifinaler efter to tidlige scoringer.

Lørdag spillede Brøndby og HB Køge 0-0 i A-Ligaen, og fem dage senere stod de to hold så over for hinanden igen i den første af to pokalsemifinaler – denne gang med svanerne som værter.

Kristian Mørch havde foretaget fem ændringer fra nulløsningen på Vestegnen, hvor Mille Gejl, Rikke Marie Madsen og Nadia Nadim alle var gledet ud af startopstillingen – sidstnævnte grundet en skade fra opgøret lørdag.

HB Køge startede opgøret præcis som kampen på Vestegnen – med stor dominans og Brøndby-keeper Jamen Tompkins måtte to gange op med solide redninger i de første 10 minutter, men kort efter svigtede den ellers solide amerikanske keeper. 

Efter et hjørnespark mislykkedes hun med et indgreb, og så faldt bolden ned for fødderne af Simone Boye, der takkede og scorede sit første mål for svanerne.

Brøndby skulle dog svare hurtigt tilbage. Efter et flot gennembrud i venstresiden endte bolden hos Mila Bischoff, der efter en flot detalje fik sin afslutning afrettet. Det betød, at bolden i stedet endte hos Linea Borbye, der let kunne sparke bolden ind til en udligning.

Herfra blev kampbilledet meget mere jævnbyrdigt, omend det stadig var værterne, der kom til de fleste muligheder. Men gæsternes spil blev bedre og bedre, og kort før pausefløjtet fik Agnete Nielsen en gylden mulighed for at sparke Brøndby i front, men Alberte Vingum leverede en flot redning.

Derfor var der noget at jagte for HB Køge efter pausen, og derfor satte Kristian Mørch både Mille Gejl, Rikke Marie Madsen og Cassandra Korhonen på banen fra 2. halvlegs start. 

De to sidstnævnte var i flot samarbejde tæt på generobre HB Køges føring, men Rikke Marie Madsens afslutning blev afrettet og gik snært forbi højre stolpe, og på det efterfølgende hjørnespark headede Maria Uhre lige på Tompkins.

Som slutfløjtet nærmerede sig blev chancerne færre, og særligt Brøndby-holdet virkede tilfredse med igen at holde HB Køge stangen, mens værterne modsat ikke formåede at skabe nok til at tage sejren.

Derfor endte det første opgør med 1-1, og dermed er alt åbent inden returopgøret på 1964 Park, der spilles den 2. april.