Efter et hårdt år med både skade og personligt tab er angriberen igen klar i rødt og hvidt – og hun mærker glæden ved at være tilbage, hvor hun kan bruge fodbolden som sit frirum.
FODBOLD FOR PIGER har snakket med landsholdsspiller Cornelia Kramer, der efter længere tids fravær fra landsholdet, nu er tilbage.
– Det er så dejligt, det er noget jeg har set frem til og håbet på, at jeg fik muligheden for nu her – så det er så dejligt. Der er en masse nye mennesker igen, både spillere og stab, som jeg skal lære at kende og få en relation til, siger Cornelia Kramer i et interview med FODBOLD FOR PIGER.
Cornelia Kramer har været tilbage fra en muskelskade de sidste 1,5 måned og har regelfast startet inde for Bayern Leverkusen siden. Her har hun kunne finde tilbage til spillet på banen og finde den rigtige følelse frem i kroppen igen.
Den 23-årige angriber har haft et meget hårdt efterår, hvor hun oveni en muskelskade desværre mistede sin mor. Det var en omvæltning, der har haft kæmpe indflydelse på landsholdsspilleren, der siden 2024 har spillet for tyske Bayer Leverkusen.
– Det var et år, som jeg ikke havde forventet. Efter et år der måske har været mit bedste nogensinde i min karriere. Og så at få sådan en omgang på hjemmefronten, er noget man aldrig kan forberede sig på, men vi er kommet igennem det som familie.
– Jeg har fodbolden som et frirum, så at være tilbage og spille, som jeg ved ville gøre min mor rigtig stolt, det er bare dejligt.
Cornelia Kramer oplever fodbolden som et frirum, og selv om det har været svært at komme tilbage, så er hun taknemmelig over være tilbage det sted, hvor hun var inden:
– Jeg tror det er virkeligt individuelt. Nu var jeg selv skadet i min mors sidste tid, hvilket selvfølgelig gjorde det nemmere for mig, at jeg ikke havde præstationsaspektet i klubben og på landsholdet, men at skulle komme tilbage var svært.
Hun peger også på den hjælp, som hun har fået på vejen.
– Jeg skulle lige finde mig selv, og man skulle snakke med nogle mentaltrænere for at finde nogle redskaber, så man kunne holde fokus der, hvor det egentligt skulle være i forhold til fodbolden.
Selvom der har været mange ting, der har fyldt for den unge angriber det sidste år, så ved hun godt, at det stadig er spillet på banen, som skal sikre hende minutter i den røde trøje. Og hun er ikke i tvivl om, at det nok skal komme på et tidspunkt.
– Jeg skal gøre mit bedste til træning hver dag og opbygge god relation med de andre, så skal det nok komme, afslutter Cornelia Cramer.
Cornelia Kramer har spillet fem kampe for det danske landshold, hvoraf hun har lavet et enkelt mål i hendes landsholdskarriere.












