A-Liga overblikket: HB Køge snubler igen og FCM i dyrebart pointtab

0
253
Foto: HB Køge Women / Monique Matz

For anden uge i træk smed HB Køge point, og med en sikker sejr til Fortuna Hjørring, blev der spist af førerholdets forspring, mens FC Midtjylland smed dyrebare point i slutfasen mod AGF, der betyder at holdet er presset til sejr for i sidste runde for at overleve. Her får du ugens A-Liga overblik:

Af Verner Bager, Kvindefodboldeksperten.dk

I HB Køge er de ikke meget for overtid. Efter at have kørt FCN over de første 90 minutter tog hjemmeholdet sig en slapper, og det udnyttede først Bongeka Gamede til at reducere til 2-1. Kort efter var Flora Højer skarp i feltet. Det er anden uge i træk, at HB Køge smider point i overtiden og giver håb til forfølgerne om at guldet endnu ikke er fordelt.

For Fortuna HjørringOB kampen klemt inde mellem to tunge Europa Cup opgør, så planen var at spare både Joy Omewa og flere nøglespillere. OB havde dog besluttet sig for at kæmpe til sidste blodsdråbe. Efter en time måtte Fortuna sende Joy og Nikoline Nielsen på banen for at låse OB’s kompakte defensiv op. Nikoline Nielsen tog teten, og da hun sendte bolden i mål i det 73. minut, brød OB fuldstændigt sammen. Fortuna kørte en stensikker 5-0 sejr hjem.

Kolding IF kom ud som skudt af en kanon mod Brøndby, men gæsterne fik hurtigt kontrol over tempoet. Det blev en taktisk kamp med få åbne muligheder, og efter en times spil slog Halldórsdóttir til med kampens eneste scoring. Kolding satte alt ind i slutfasen, men var tættere på at indkassere 0-2 end at finde en udligning.

FC Midtjylland gik ind til mødet med AGF med viden om at en sejr ville bringe dem helt op på siden af Kolding IF og holde Top 6-håbet i live. Med et kvarter igen vendte FCM opgøret på hovedet med to hurtige mål. Men AGF nægtede at give op. Med to sene scoringer satte de FCM til vægs, og ulvehylet over Arenaen endte i ren frustration.

Med både FC Midtjylland og Koldings nederlag står det fast, at FCM skal vinde over Brøndby i sidste runde med, mens Kolding skal tabe ude mod FC Nordsjælland, for at FCM undgår en tur i kvalifikationsspillet. Samtidig vil målscoren med disse scenarier komme i spil – her er Kolding IF lige nu to mål bedre end FCM.

Rundens Rundown

Mest værdifulde spiller
HB Køges Nadia Nadim var en konstant trussel. Ud over de 2 mål hun scorede, pressede hun FCNs unge finske keeper Ervasti til et par feberredninger og trak et straffe, som dommeren dog overså. Det er femte gang i de sidste syv kampe, at Nadim scorer to mål i samme kamp.

Flotteste mål
FC Midtjyllands 16-årige Mille Kjærgaard modtog bolden i højre side midt på AGF’s banehalvdel. Straks satte hun fart ind i banen ned mod FCMs felt. En lidt for lang dribling forcerede en afslutning med venstrebenet for at undgå en tackling, og bolden sejlede over i den fjernest hjørne, hen over en chanceløs Marie Gade i AGF målet. Klasse fra endnu et 16-årigt talent som A-Ligaen er fyldt med.

Ugens tal
10. Gode beslutninger fra bænken var altafgørende i weekenden. Hele 10 af 15 mål blev sat ind af indskiftede spillere, så kampen om ugens indhop pegede først på Nikoline Nielsen, så Mille Kjærgaard, før den landede på Line Aarhus.

Ugens indhop
Line Aarhus levede i den grad op til efternavnet. Hun har ikke spillet de sidste par uger, men da hun kom ind for AGF i kampens slutning, var hun knivskarp. Først kom hun højest til et hjørnespark, og to minutter efter scorede hun kampens afgørende mål.