DR og TV2 sikrer sig rettighederne til VM 2027 i Brasilien

Logo: FIFA

DR og TV2 har sikret sig rettighederne til i samspil at dække den kommende VM-slutrunde i 2027 i Brasilien. Det meddeler de to TV-stationer mandag.

Lige nu kæmper det danske landshold for at kvalificere sig til VM-slutrunden i Brasilien i 2027, og lykkes den mission for Jakob Michelsens tropper, bliver det på DR og TV2, at kan til næste sommer kan følge holdet ved verdensmesterskaberne.

Det står klart, efter at DR og TV2 mandag har sikret sig rettighederne til den kommende VM-slutrunde i Sydamerika. Det bekræfter begge TV-stationer.

DR viser i forvejen Danmarks kvalifikationskampe, og det vækker derfor glæde, at man potentielt kan følge holdet hele vejen til slutrunden i Brasilien.

– Vi er utrolig glade for, at DR nu har sikret sig rettighederne til at vise kvindefodbold fra den øverste hylde. Kvindefodbold har udviklet sig markant de seneste år, både sportsligt og i danskernes bevidsthed, og det er helt naturligt for os at være med dér, hvor det sker.

– Nu krydser vi fingre for, at det danske landshold kvalificerer sig til slutrunden i Brasilien, siger Anders Kern Boje, underdirektør i DR Nyheder med ansvar for Sporten, til dr.dk.

Hos TV2, der også dækker den bedste danske kvindeliga, er glæden ligeledes stor.

– VM i fodbold for kvinder er et naturligt og vigtigt skridt i den retning, vi allerede bevæger os i. Sidste år sikrede vi os rettighederne til A-Ligaen med en klar ambition om at øge interessen for dansk kvindefodbold, og nu bygger vi videre ved også at være til stede på den internationale scene, siger Frederik Lauesen, direktør for Sport og Produktion på TV.

Det er kun gruppevinderen i Danmarks VM-kvalifikationspulje, der går direkte videre til slutrunden, mens de tre resterende hold vil overgå til en playoff-turnering, hvor anden- og tredjepladsen vil få en langt nemmere vej end fjerdepladsen.

Efter de første to kvalifikationskampe er Danmark på førstepladsen á point med Sverige med hver fire point, og netop de to hold mødes tirsdag aften i Göteborg.