FC Midtjylland tog en sikker sejr på 3-0 hjemme på MCH Arena i klubbens første møde med FC København på kvindesiden. Da ASA samtidig måtte tage til takke med med 0-0 i Thy, trækker ulvene fra i toppen.
Efter en overstået landskampspause vendte Kvalifikationsligaen denne weekend tilbage.
Forud for runden var FC Midtjylland, FC København og ASA á point i toppen af tabellen, men det blev der lavet om lørdag eftermiddag, hvor de to førstnævnte for første gang på kvindesiden mødtes i flotte rammer på MCH Arena.
I det der potentielt kan blive en nyklassiker i dansk kvindefodbold, viste værterne fra FCM klassen i det første møde.
Offensivprofilen Therese Vestermark åbnede målfesten på oplæg af Maria Herdel efter 16 minutter, og efter pausen afgjorde FCM opgøret med to mål inden for tre minutter. Først var det indskiftede Nanna Munk, der efter 69 minutter fordoblede føringen, hvorefter angriber Rikke Dybdahl satte trumf på.
Og da ASA samtidig med opgøret i Herning måtte tage til takke med 0-0 på udebane mod FC Thy-Thisted Q, så blev det en yderst god runde for FC Midtjylland, der nu er alene i spidsen af Kvalifikationsligaen.
Samtidig har OB efter en svær start uden sejre i de første tre runder nu for alvor meldt sig tilbage ind i oprykningskampen, efter at fynboerne lørdag vandt med 1-3 hos bundproppen fra Østerbro IF.
Meryem Baskaya, der i landskampspausen fik debut på U23-landsholdet, sikrede gæsterne en drømmestart, da hun efter fire minutter scorede direkte på hjørnespark.
Værterne kom dog hurtigt tilbage på omgangshøjde, da Telma Sif Buadottir udlignede efter 12 minutter, men OB skulle alligevel gå til pause i front, efter at Laura Lund Christiansen noterede sig for sit første mål for striberne kort før pausefløjt. Og med fire minutter tilbage afgjorde Rebeka Winter sagerne endeligt med målet til 1-3.
OB’s sejr betyder, at de nu er lige i hælene på FC Thy-Thisted Q på fjerdepladsen.
Sådan ser stillingen ud halvvejs gennem slutspillet:











