Høje ambitioner skal løfte Brøndby til næste niveau

Foto: 3Point, Anders B. Jakobsen

Head of Women’s Football i Brøndby, Kim André Pedersen, har udtalt sig om klubbens fremtidsplaner. Her er fokus på toppen af dansk fodbold, så man kan fortsatte kampagnerne i Europa. 

Brøndby har store ambitioner for fremtiden. Klubben arbejder målrettet mod at etablere sig blandt de absolut bedste hold i dansk kvindefodbold og samtidig gøre sig gældende på den europæiske scene.

Det fortæller Head of Women’s Football, Kim Andre Pedersen, i en snak med Elite Soccer Coaching. Han har været med til at lægge den langsigtede plan for klubbens udvikling.

– Vi vil gerne være et tophold i Danmark, og det betyder, at vi skal være top tre i Ligaen. Vi vil også gerne spille europæiske kampe, siger han.

Målet er, at Brøndby fortsat skal spille med i Champions League eller Europa Cup og dermed blive en fast del af den europæiske elite.

 

Men ifølge Pedersen handler ambitionerne om mere end blot resultater på banen.

– Det fortæller noget om, hvordan vi træner, hvad vores krav er, hvilken kultur vi gerne vil skabe, hvilke spillere vi rekrutterer til klubben, og hvilken stab vi har omkring holdet, forklarer han.

Visionen har derfor betydning for hele organisationen omkring kvindeholdet. Fra de daglige standarder på træningsbanen til de ressourcer og kompetencer, der stilles til rådighed i klubben.

– Den overordnede vision er selvfølgelig forbundet til resultater, men det er også forbundet til, hvordan vi sætter standarderne på daglig basis, siger Pedersen.

Arbejdet er en del af en flerårig strategi, hvor Brøndby har lagt en plan for de næste fem år. Her spiller både den sportslige udvikling og klubbens samlede vækst en vigtig rolle.

 

Samtidig peger han på, at dansk kvindefodbold fortsat er en udviklingsliga. Derfor kræver det nytænkning, hvis danske klubber skal kunne konkurrere med de største europæiske miljøer.

– Hvis vi skal konkurrere med andre hold fra top fem-landene, så skal vi gøre tingene en smule anderledes, fortæller han.

En vigtig del af strategien er at fastholde en stærk repræsentation i Danmark.

– Det var meget vigtigt for mig, at vi var den klub i Danmark for danske spillere, fortæller den norske sportschef.

Med klare ambitioner, langsigtet planlægning og fokus på både kultur og udvikling ønsker Brøndby Women at tage næste skridt mod toppen af dansk og europæisk kvindefodbold.

Er du glad for Fodbold For Pigers daglige dækning af pige- og kvindefodbold i Danmark – støt vores arbejde gennem vores crowdfunding. Læs mere om vores crowdfunding-projekt her.