Hjemly Idrætsefterskole

0
2497

Hjemly Idrætsefterskole

Assensvej 154

5750 Ringe

Tlf. 62 64 10 24

Læs mere om fodboldlinjen på:

http://hjemly.dk/undervisning/linjer/fodbold/pigefodbold-2/

Følg os på facebook: Her

Følg os på instagram: Her

Følg os på snapchat: ”Hjemlysnap”

Om Hjemly Idrætsefterskole:

 

Hjemly Idrætsefterskole ligger på Midtfyn, og vi tilbyder et efterskoleophold, der mest af alt handler om idræt.

Træningen er i landsholdsklasse, når pigerne på Hjemly Idrætsefterskole snører fodboldstøvlerne. Kvindefodboldens M&M, Merete Pedersen og Marlene Kristensen, bruger deres erfaringer fra topfodbold til at skabe et ambitiøst elitemiljø for fodboldpiger.

De to fodboldkoryfæer, der begge har et hav af kampe fra den bedste række i benene, begge er tidligere landsholdsspillere, og begge har spillet i udlandet, skaber et miljø, hvor den enkelte spiller udfordrer sig selv og sin kunnen, hvor det er i orden at have ambitioner, og hvor der er plads til at være forskellige.

Hjemly 2Som pigefodboldelev på Hjemly får du:

  • Elitemiljø
  • Træning 5 gange om ugen
  • A-licens træner
  • Intens og målrettet træning
  • Individuel målsætning
  • Teknisk, taktisk og fysisk træning
  • Linjetur til udlandet
  • Samarbejdsaftale med OB hvor du kan prøve kræfter med spillere fra den bedste række

Selvom vi er en idrætsefterskole, vil vi mere og andet end idræt. Et år på idrætsefterskole indeholder selvfølgelig en masse sport, men vi giver også vores elever et spændende skoleår på andre områder, hvor vi i fællesskab får et ambitiøst træningsmiljø til at hænge sammen med udvikling af nye kompetencer både fagligt og socialt.

Du er altid velkommen til at komme og opleve vores skole, se os træne og få mere at vide om vores fodboldpigeverden 🙂

Temaet om efterskoler er lavet i samarbejde mellem de deltagende skoler og FODBOLD FOR PIGER.