U17-landsholdsspiller tilbage i BSF

0
1693
Daniella Diaz de Jaffa bydes velkommen i BSF af 3F-holdets cheftræner Thomas Maale. Foto fra klubbens hjemmeside

U17-landsholdspilleren Daniella Diaz de Jaffa er retur i BSF efter et par sæsoner på U18DM-holdet i B.93. Hun er nu en del af 3F-truppen i BSF

Sidst hun spillede en kamp på kunstgræsbanen i Ballerup, var det som U18 DM-spiller for B.93 i efteråret. Men nu er U17-landsholdspilleren Daniella Diaz de Jaffa tilbage i BSF, og her fik hun lørdag debut på klubbens 3F-liga-hold, da hun kom ind i de 10 minutter af slutspilskampen mellem BSF og VSK Aarhus, der sluttede 1-1.

”Vi har fulgt Daniella et stykke tid, og synes at hun passer godt ind i den måde vi spiller på. Daniella har en god spilforståelse, er god på bolden og har samtidig en god fart. Hun supplerer vores øvrige spillere på midt stopper positionen så vi nu har større konkurrence,” siger cheftræner Thomas Maale i en pressemeddelelse.

Daniella Diaz de Jaffa, der er 17 år, er netop rejst med U17-landsholdet til Italien, hvor Danmark skal spille tre kampe i Elite Rounde om kvalifikation til EM.