I et interview med Copenhagen Sundays slår Kasper Klarskov fast, at han ikke genkender den kritik, som TV2 Sport bragte på baggrund af interviews med flere kilder i slutningen af maj.
Er du glad for Fodbold For Pigers daglige dækning af pige- og kvindefodbold i Danmark – støt vores arbejde gennem vores crowdfunding. Læs mere her:
FC Københavns kvindehold skal i den kommende sæson spille i landets bedste række, men trods oprykningen til A-Liga har overskrifterne omkring holdet ikke kun været lutter positive i den seneste tid.
Det billede kan holdets cheftræner, Kasper Klarskov, dog ikke genkende. Det fortæller han i et interview med FCK-fanmediet Copenhagen Sundays, da han efter sæsonens sidste kamp bliver spurgt ind til den omtalte kritik.
– Først og fremmest kan jeg ikke genkende dét, som bliver skrevet. Det er dét, som jeg har at sige om det, siger han til Copenhagen Sundays og uddyber:
– Jeg synes, at vi har haft meget professionelt setup. Fra da vi startede i C-Ligaen med kontrakter allerede der og et setup, som var langt større end dét, som vi konkurrerede mod. Og jeg har set, at vi hele tiden har løftet os til næste niveau, når det har været nødvendigt.
Dele af kritikken mod FC København og klubbens kvindehold går blandt et dårligt arbejdsmiljø omkring spillertruppen. Selvom Kasper Klarskov heller ikke her genkender kritikken, så medgiver han, at det i et konkurrencepræget miljø er svært at gøre alle tilfredse, hvilket kan afføde utilfredshed.
– Det tror jeg ikke er anderledes for vores hold end på herreholdet. Det er sådan dét er, og det må vi forholde os til, men jeg må bare sige, at jeg synes, at vi har et godt miljø.
– Jeg synes, at vi har et miljø, hvor vi passer på folk, hvor der er tryghed. Vi har en sportspsykolog tilknyttet, og vi har en masse folk tilknyttet omkring holdet, så jeg synes, at vi har et godt miljø. Så som jeg siger, har jeg svært ved at genkende det.
FCK-cheftræneren henviser desuden til, at klubben snarest ventes at præsentere en ny strategi, der også skal gøre det klart, hvordan klubbens kvindehold skal tage de næste skridt i udviklingen, når A-Ligaen altså venter lige rundt om hjørnet.
FC København endte sæsonen på en andenplads i Kvalifikationsspillet, hvor kun en dårligere målscorere end FC Midtjylland adskilte dem fra førstepladsen.












