Et af Team Odense Q’s unge akademitalenter fik søndag sin debut i U19-Ligaen. Mathilde Callesen fik sine første minutter i rækken blot 14 dage før sin 15-års fødselsdag, da det fynske hold mødte HB Køge.
Er du glad for Fodbold For Pigers daglige dækning af pige- og kvindefodbold i Danmark – støt vores arbejde gennem vores crowdfunding. Læs mere om vores crowdfunding-projekt her
Søndag blev en særlig dag for 14-årige Mathilde Callesen fra Team Odense Q, da hun fik sin debut i U19-Ligaen i opgøret mod HB Køge.
Den unge spiller, der først fylder 15 år om to uger, fik dermed mulighed for at prøve kræfter med U19-niveauet i en alder, hvor hun fortsat er blandt de yngste spillere.
Selvom opgøret mod HB Køge blev en vanskelig kamp for Team Odense Q, som måtte se sig besejret, var der alligevel noget positivt at tage med fra kampen.
På klubbens officielle Facebook-profil fremhæver Team Odense Q således Mathilde Callesens præstation og de kvaliteter, hun viste i forbindelse med sin debut.
Klubben peger blandt andet på hendes ro i aktionerne, modenhed og arbejdsindsats som nogle af de egenskaber, der gør hende til et spændende talent i akademiet.
At få debut i U19-Ligaen som blot 14-årig er samtidig et skridt i den unge spillers udvikling, hvor hun nu har fået sine første erfaringer med at spille på et højere aldersniveau.












