Disse hold kan FCN og Fortuna møde i Europa Cup

0
433
Fotos: FC Nordsjælland & Fortuna Hjørring/Jess Madsen

Der er flere store europæiske hold, som FC Nordsjælland og Fortuna Hjørring kan ramle ind i, når der fredag trækkes lod til 1/8-finalerne i UEFA Women’s Europa Cup.

Opdatering: Ved artiklens udgivelse fremgik det, at hverken Fortuna eller FCN var seedede i lodtrækningen, men UEFA har siden bekræftet, at Fortuna er 8. seedet i lodtrækningen. Holdenes lodtrækningsmuligheder er derfor blevet opdateret. 

Onsdag aften lykkedes det både FC Nordsjælland og Fortuna Hjørring at spille sig videre til hovedturneringen i den nye europæiske turnering, UEFA Women’s Europa Cup, mens HB Køge desværre røg ud efter et sent nederlag i Skotland.

Hvordan det gik for de tre A-Ligaklubber kan du læse om her:

Det betyder, at FCN og Fortuna fredag er med i bowlen, når UEFA trækker lod til hovedturneringens første fase, som er 1/8-finalerne.

Og her kan de danske klubber ende med at møde flere europæiske storklubber. Blandt holdene, der vil være at finde i bowlen, er blandt andre tyske Eintracht Frankfurt og italienske Inter. Derudover er de svenske storklubber BK Häcken og Hammarby også mulige modstandere.

Fortuna er takket være klubbens placering på UEFAs koefficient-rangliste blevet seedet som nummer 8 blandt de 16 hold, og nordjyderne kan derfor trække et af følgende 8 hold:

Breidablik (Island)
Hammarby (Sverige)
Inter (Italien)
Sporting CP (Portugal)
PSV (Holland)
Austria Wien (Østrig)
FC Nordsjælland (Danmark)
Young Boys (Schweiz)

FC Nordsjælland er ikke seedet, og kan derfor trække et af i alt otte seedede hold: 
BK Häcken (Sverige)
Ajax (Holland)
Sparta Prag (Tjekkiet)
Eintracht Frankfurt (Tyskland)
Anderlecht (Belgien)
ZNK Mura (Slovenien)
Glasgow City (Skotland)
Fortuna Hjørring (Danmark)

Faktisk er det ikke kun 1/8-finalerne der fredag trækkes lod til i den schweziske by Nyon. Den videre vej i turnering vil også blive planlagt, således at holdene vil kende deres vej til en eventuel finale.

Alle runder i turneringen afgøres med dobbeltopgør, som det også har været hidtil i kvalifikationen – således også finalen, der afvikles over to kampe i slutningen af april og starten af maj. I første omgang venter dog klubberne hver to opgør i 1/8-finalerne, der findes sted den 11/12. november og 19/20. november.

Lodtrækningen foregår fredag kl. 13.00. Følg med på fodboldforpiger.dk for en opdatering på de danske holds lodtrækning.