Signe Bruun er tilbage i Real Madrids trup efter måneder på sidelinjen med en langvarig skade.
Den danske landsholdsspiller Signe Bruun var endelig at finde på Real Madrids holdkort, da klubben fredag aften vandt 2‑0 på udebane mod Deportivo og tog tre vigtige point med sig videre i Liga F.
Bruun startede på bænken og kom ikke i aktion, men udtagelsen til truppen markerer et fremskridt i hendes comebackforløb. Angriberen har nemlig været ude siden februar med en langvarig skade.
Signe Bruun har af flere omgange også repræsenteret A‑landsholdet og markerede sig senest ved EM‑slutrunden i Schweiz i sommeren 2025, hvor hun scorede Danmarks andet mål i 2‑3‑nederlaget til Polen.
Efterfølgende måtte Bruun melde afbud til Nations League‑playoffkampene i oktober på grund af en skade, hvor Danmark spillede om at bevare pladsen i seedningslag A.
Real Madrid spiller næste gang d. 19. september på hjemmebane mod Valencia CF, hvor den danske landsholdsspiller potentielt kan få sine første minutter på banen siden februar.












