FC THY Piger styrker talentmiljøet med to nye cheftrænere

Thomas T. Bertelsen (tv.) og Mads Leth (th.) er nye U17- og U19 cheftrænere hos FC Thy. Foto: FC Thy.

Thomas T. Bertelsen og Mads Leth får ansvaret for henholdsvis U17- og U19-holdet i FC THY Piger, der ser frem til at videreudvikle klubbens talentarbejde med to ambitiøse trænerprofiler.

Er du glad for Fodbold For Pigers daglige dækning af pige- og kvindefodbold i Danmark – støt vores arbejde gennem vores crowdfunding. Læs mere om vores crowdfunding-projekt her 

FC THY Piger har sat navn på de trænere, der skal stå i spidsen for klubbens ældste ungdomshold i den kommende sæson. Thomas T. Bertelsen overtager rollen som cheftræner for U17-holdet, mens Mads Leth bliver ny cheftræner for U19-holdet.

Mads Leth kommer med en fodboldmæssig baggrund fra både Vildbjerg og FC Midtjylland, og i FC THY Piger glæder man sig over at have sikret sig hans underskrift.

Talentchef Jeppe Ottow fremhæver blandt andet Leths passion for fodbolden og hans evne til at bidrage til spillernes udvikling.

– Mads har en passion for fodbold, som er forbilledlig, og vi er enormt glade for, at vi kan tiltrække en trænerprofil som Mads. Han er en super behagelig person, som passer godt ind i den måde, vi vil drive klubben på med udvikling for øje, siger Jeppe Ottow til klubbens hjemmeside.

Mads Leth ser selv frem til at tage hul på sin nye rolle.

– Jeg er begejstret for at tage hul på et nyt kapitel som træner. Det er et spændende projekt, hvor jeg ser store muligheder for udvikling og succes. Jeg ser frem til at blive en del af fællesskabet og arbejde målrettet mod vores fælles ambitioner, siger han.

På U17-holdet bliver det Thomas T. Bertelsen, der får ansvaret. Ifølge FC THY Pigers samarbejdsudvalg har han på kort tid gjort sig positivt bemærket i klubben.

Formand Britt Amby fremhæver blandt andet hans evne til at skabe relationer og et stærkt læringsmiljø omkring spillerne.

Klubben peger samtidig på, at Bertelsen bringer erfaring fra elitefodbolden med sig og løbende udvikler sine kompetencer gennem DBU’s træneruddannelser.

Med ansættelsen af de to trænere ønsker FC THY Piger at fortsætte udviklingen af klubbens talentmiljø. Fælles for Thomas T. Bertelsen og Mads Leth er ifølge klubben en stor passion for fodbolden, stærke menneskelige kompetencer og et ønske om at bidrage til spillernes udvikling både på og uden for banen.