HB Køge fører an på Rundens Hold: 17-årig OB-angriber er Rundens Spiller

Frøya Stubgaard er Rundens Spiller i A-Liga. Foto: OB Q

En overbevisende 4-0-sejr over ASA sender tre spillere på Rundens Hold i A-Liga, hvor OB-talentet Frøya Stubgaard Ebbesvik løber med titlen som Rundens Spiller efter to scoringer mod FC København.

HB Køge og OB har fortsat maksimumpoint efter to spillede runder, og de to klubber leverede i weekenden flotte præstationer med sejre mod ASA og FC København.

De to resultater og medfølgende præstationer sætter også præg på Rundens Hold i A-Liga, der har hele seks af rækkens 10 hold repræsenteret.

HB Køge fører an med tre spillere, men det er en ung OB-angriber, der udmærker sig som Rundens Spiller. Fodbold For Pigers ekspert, Verner Bager, har denne gang peget på den bare 17-årige angriber Freya Stubgaard Ebbesvik som Rundens Spiller, efter at hun imponerende med begge fynboernes scoring i 2-1-sejren over FCK.

Også Kolding IF er repræsenteret med to spillere efter den overraskende storsejr over AGF, mens Brøndby IF også har to spillere med trods endnu et uafgjort resultat – denne gang mod FC Nordsjælland.

Se hele holdet her: