Emma Flick og Yukina Sakabe fik begge deres officielle debut fra start, da HB Køge fortsatte den perfekte start på sæsonen med en 0-2-sejr over AGF.
Lørdag tog HB Køge en sikker sejr over AGF.
Cheftræner Kristian Mørch havde forud for opgøret roteret i truppen, og det gav muligheden for debut til to af de nye spillere, som er blevet hentet ind i sommerens transfervindue.
Emma Flick og Yukina Sakabe fik deres officielle debut på Ceres Park Vejlby, da HB Køge slog AGF 0-2 lørdag eftermiddag. Her blev Mille Gejl den store oplevelse, da hun sikrede HB Køge sejren efter et vildt langskudsmål, der passerede Marie Gade i AGF-målet.
Begge spillere fik chancen fra start, hvor de sammen med resten af truppen leverede en solid præstation og kunne rejse tilbage over Storebælt med tre point i tasken.
I juli blev begge spillere annonceret som nye navne i klubben. Den 22-årige japaner, Yukina Sakabe, kom til fra NTV Tokyo Verdy Beleza i den bedste japanske række, mens 22-årige Emma Flick kom efter senest at have spillet collegefodbold for Xavier University i hjemlandet.
Begge spillere har nu gjort deres officielle debut for HB Køge i den danske A-Liga.
HB Køge har gjort rent bord i de første fem spillerunder. Hvilket betyder, at de nu har fire point ned til tætteste konkurrent, nemlig FC Midtjylland, der lige så er ubesejrede i årets A-Liga.
Læs mere om Mille Gejls vilde langskudsmål og andre højdepunkter i A-Liga-overblikket.
HB Køge skal spille returkamp mod PSV Eindhoven den 2. september. På udebanen i Holland tog danskerne en 0-1-sejr, og den skal forsvares på hjemmebanen i Køge onsdag aften.













