Den danske landsholdskeeper Lene Christensen er endnu en gang blevet ramt af stressreaktioner i benene. Det betyder, at hun må se til fra sidelinjen i Hammarby.
Lene Christensen havde set frem til et nyt kapitel i karrieren, da hun i sommer skiftede norske Rosenborg BK ud med svenske Hammarby IF på en lejeaftale. Nu er den 25-årige keeper imidlertid igen blevet ramt af en skade.
Det oplyser hun selv i et opslag på Instagram.
– Jeg havde virkelig set frem til et spændende nyt kapitel i Hammarby, men desværre er jeg endnu en gang blevet ramt af stressreaktioner i begge ben, skriver Lene Christensen.
Skadesproblemerne er ikke nye for den danske keeper. Gennem de seneste tre år har hun flere gange været plaget af stressreaktioner i benene, som har holdt hende ude af spillet.
I sommerens transfervindue blev Christensen udlejet fra Rosenborg til Hammarby med håbet om at få mere kontinuerlig spilletid. Det lykkedes hende også at spille sig tilbage på det danske landshold efter omkring to et halvt års fravær.
I marts i år var hun således igen en del af landstræner Jakob Michelsens trup til VM-kvalifikationskampene.
Derfor rammer den nye skade også ekstra hårdt for Christensen, der nu igen står foran en genoptræningsperiode uden en klar tidshorisont.
– Det er svært at acceptere, at jeg står over for endnu en genoptræningsperiode uden en klar tidshorisont for, hvornår jeg er tilbage.
Den danske keeper understreger samtidig, at hun har opbakning omkring sig i den svære periode.
– Det, jeg ved, er, at jeg er omgivet af en fantastisk gruppe mennesker, der bakker mig op og vil hjælpe mig igennem det her endnu en gang, skriver hun.
Lene Christensen er udlejet fra Rosenborg BK til Hammarby IF frem til udgangen af året.












