U16- og U17-landsholdene til træningssamling i Ballerup og Vildbjerg

0
1714

52 af landets mest talentfulde piger fra årgangene 1999 og 2000 kan sætte et kryds i kalenderen den 2. eller 3. december. De er nemlig indkaldt til en af to træningssamlinger, som U16/U17-landstræner Danny Jung arrangerer i hhv. Ballerup og Vildbjerg i starten af december.

Onsdag den 2. december er der træning for U16-og U17-landsholdets spillere fra Østdanmark, og dagen efter er der en tilsvarende træningssamling i Vildbjerg for spillerne fra Vestdanmark.

Pigerne mødes kl. 9.30, og der trænes kl. 10-11.30 og igen kl. 15-16.30.

De 52 spillere, som Danny Jung har udtaget, er disse:

Træningssamling i Ballerup 2. december:
Olivia Drost, B93
Caroline Pleidrup, Brøndby IF
Josephine Visti Motet, BSF
Nicoline Hansen, Greve IF
Josefine Funch, Hillerød GI
Malaika Hashmi, OB
Emma Victoria Christiansen, Roskilde Pigefodbold
Sarah Jankovska, B93
Sofie Svava, B93
Thea Roque-Krag, B93
Alberte Hallgren, Brøndby IF
Josephine Madsen, Brøndby IF
Maria Hovmark, Brøndby IF
Therese Ibsen, Brøndby IF
Agnete Nielsen, BSF
Pernille Larsen, BSF
Silke Seland, BSF
Kamilla Karlsen, Hillerød GI
Lærke Tingleff Søndergaard, Hillerød GI
Caroline Jacobsen, Nexø Boldklub
Silje Simonsen, Hillerød GI
Thea Ebbe Brich, Hillerød GI

Træningssamling i Vildbjerg 3. december:
Laura Grøn, Fortuna Hjørring
Line Wessel Grøn, Fortuna Hjørring
Janni Thomsen, Kjellerup IF
Emma Hoppe, KoldingQ
Lene Christensen, KoldingQ
Josephine Grote, Lyseng
Katrine Kleven, Lyseng
Maria Herdel Pedersen, Lyseng
Rikke Madsen, Lyseng
Line Lassen, Team Viborg
Sabine Hansen, Team Viborg
Signe Hansen Baattrup, Team Viborg
Anni Skovgaard, Vejle BK
Cecilie Winther Johansen, Vildbjerg SF
Emma Skou Færge, Vildbjerg SF
Sandra Bjørn Jakobsen, AaB
Signe Holt Andersen, IK Skovbakken
Caroline Ahrendtsen, KoldingQ
Sandra Jakobsen, KoldingQ
Rebecca Dall, Team Viborg
Camilla Sørensen, Varde IF
Frida Petersen, Varde IF
Solveig Andersen, Varde IF
Karen Holmgaard, Vejle BK
Sara Holmgaard, Vejle BK
Freja Kjærsig Sunesen, Vildbjerg SF
Emilie Grønnebæk Rhode, Lyseng
Louise Rehfeldt Moshøj, Lyseng
Simone Nørgaard, Team Viborg
Sophie Ingeberg, Varde IF