U16 og U17 landshold samles til fælles træning

0
1556

51 spillere udtaget til fælles træningssamlinger for U16- og U17-landsholdene i hhv. Jylland og på Sjælland den 11. og 12. oktober

Af Andrea Signe Trolle

U16- og U17-landstræner Danny Jung har udtaget  51 spillere til to fælles træningssamlinger, som finder sted henholdsvis 11. og 12 oktober i Vejen og Ballerup.

Tirsdag d. 11. Oktober mødes spillere vest for Storebælt kl. 10 på Vejen Idrætscenter, til en éndagssamling med to træningspas af 1,5 times varighed. Derefter pendler tager Danny Jung tilbage til Sjælland, hvor spillerne øst for Storebælt mødes om onsdagen til en identisk træningsdag på Ballerup Idrætspark.

Samlingen om tirsdagen bliver den klart største. Her er hele 32 spillere fra klubber vest for Storebælt er udtaget, mens der kun er udtaget 20 spillere fra klubber øst for Sjælland til samlingen om onsdagen.

Navnene på de 32 piger vest for Sjælland, som skal møde op den 11. oktober i Vejen, er disse:

  • Emma Snerle, Fortuna Hjørring, 2001
  • Laura Grøn, Fortuna Hjørring, 2000
  • Line Grøn, Fortuna Hjørring, 2000
  • Lise Dissing, Fortuna Hjørring, 2001
  • Sandra Bjørn Jakobsen, Fortuna Hjørring, 2000
  • Ea Maiken Rasmussen, KoldingQ, 2001
  • Lene Christensen, KoldingQ, 2000
  • Emilie Grønnebæk Rohde, Lyseng, 2000
  • Line Andersen, Lyseng, 2001
  • Maria Herdel Pedersen, Lyseng, 2000
  • Pernille Pedersen, Lyseng, 2001
  • Rikke Madsen, Lyseng, 2000
  • Melisa Salicevic, Middelfart BK, 2001
  • Selma Svendsen, Oure Skolerne, 2001
  • Anna Grødem, Team Odense Q, 2001
  • Julie Jensen, Team Odense Q, 2001
  • Laura Frederikke Nielsen, Team Odense Q, 2001
  • Malaika Hashma, Team Odense Q, 2000
  • Sarah Sundahl, Team Odense Q, 2001
  • Camilla Hjortsø, Team Viborg, 2001
  • Janni Thomsen, Team Viborg, 2000
  • Signe Hansen Baattrup, Team Viborg, 2000
  • Sara Riber Nielsen, Varde IF, 2001
  • Cecilie Christensen, Vejle BK, 2001
  • Katrine Kleven, Vejle BK, 2001
  • Cecilie Winther Johansen, Vildbjerg SF, 2000
  • Emma Skou Færge, Vildbjerg SF, 2000
  • Mia Olesen, Vildbjerg SF, 2001
  • Michelle Sandfeld, Vildbjerg SF, 2001
  • Olivia Møller Holdt, Vildbjerg SF, 2001
  • Rikke Søndergaard, Vildbjerg SF, 2001
  • Sofie Kamp, Vildbjerg SF, 2001

Navnene på de 20 piger fra klubber øst for Sjælland, som skal møde op den 12. oktober i Ballerup, er disse:

  • Suha Bany, B93, 2001
  • Caroline Pleidrup, Brøndby IF, 2000
  • Ida Marie Sørensen, Brøndby IF, 2000
  • Josefine Funch, Brøndby IF, 2000
  • Nicoline Hansen, Greve IF, 2000
  • Silje Simonsen, Brøndby IF, 2000
  • Amalie Littau, BSF, 2001
  • Bolette Kofod, BSF, 2001
  • Josefine Hasbo, BSF, 2001
  • Kamilla Karlsen, BSF, 2000
  • Linnea Borbye, BSF, 2001
  • Lærke Dreyer, BSF, 2001
  • Olivia Bergmann, BSF, 2001
  • Olivia Drost, BSF, 2001
  • Rosa Horskjær, BSF, 2001
  • Laura Hansen, Greve IF, 2001
  • Tania Leisten, Greve IF, 2001
  • Dajan Hashemi, Hillerød GI, 2000
  • Mahsa Seyedin, Greve IF, 2001
  • Selma Svendsen, Oure Skolerne, 2001