Vejle B-satsning bærer så småt frugt

0
1945

Hårdt arbejde og stoltheden over at bære den røde/hvide VB-trøje har givet gode resultater

Af: Ole Kristensen, Vejle Boldklub

KLUBNYT

Vejle Boldklub kvinde-/pigeafdeling er efter at have været nede i en bølgedal nu så små på vej frem igen. Klubbens beslutning om at satse på spindesiden, hvilket bl.a. har betydet ansættelse af Benny Gylling som ny sportslig leder, kan nu også ud over den langsigtede udvikling, der er sat i gang, også aflæses på klubbens resultater.

Afvigte weekend var en af de gode for holdene i den østjyske klub:

U-11 A: Rykket op i A-rækken efter fire sejre i B rækken, hvor seneste kamp endte 4-0.
U-12 A: Jelling FS – VB 1-6
U 13: VB – IF Lyseng, 3-0
U 14: VB – Fredericia FK 3-0
U 16: VB – Kolding B 6-2
U 18: VSK Aarhus – VB 0-2
JS: Hedensted – VB 2-2
1.div: IF Lyseng – VB 1-3

Gode kampe, vilje, stenhårdt arbejde og stoltheden over at bære den røde/hvide VB-trøje har således båret frugt.
Alle hold arbejder dedikeret på træningsbanerne i øjeblikket, og det kan ses i kampene.
På billedet ses i udebanetrøjerne de tre glade målscorere fra 1. divisions sejr i Lyseng, Nadja Bryld, Cecilie Themsen og Marika Skov samt keeper Vibeke Juhl Jensen. Det var VB’s bedste holds første sejr i efteråret.