På Sporstar College i Ikast bor 140 unge mennesker sammen i et kollegie-lignende tilbud, hvor fuld forplejning er en del af pakken.
Flere af disse er fodbold piger, som 3 gange i ugen tager til morgentræning organiseret i samarbejde med ungdomsuddannelserne, hvor deres sportslige udvikling prioriteres. Samtidig er de en del af klubtræningen rundt omkring i det lokale miljø om aftenen. For flere af disse, er netop dette setup, den perfekte start på deres fremtidsdrømme om livet som fodboldspiller i USA.
”Sportstar College Ikast-Brande hjalp mig med en forbindelse til CSUSA, som er et agentfirma der hjælper atleter i Danmark med at finde scholarships i USA”.
Sådan fortæller Kristine Roland Lykke, der var elev på Sportstar College fra 2018 til 2021. Hun er netop startet på sit fjerde semester på Middle Tennessee State University, hvor hun går i skole og spiller fodbold i den bedste række. Den dagligdag hun har nu, minder i det store hele om det hun oplevede i Ikast, hvor morgentræning er en fast del af rutinen. Efter morgentræning er der skole og om eftermiddagen mulighed for lektier og tid til at hænge ud med sine venner. Hverdagselementer som Kirstine vægter højt:
“Mit ophold på College i Ikast var helt fantastisk, og det gav mig de perfekte rammer til at udvikle mig både på og udenfor banen samtidig med at have et fantastisk socialt miljø omkring mig”.

Også Malene Hjerrild Nielsen, der nu nyder tilværelsen i USA med fodbold og uddannelse hos Fairleigh Dickinson Univeristy i New Jersey, har tidligere haft sin gang på Sportstar College i Ikast Brande. Hun husker sin tid som værende helt fantastisk og noget der klædte hende på til fremtiden:
”College fungerede som det perfekte springbræt for mig: det gav mig muligheden for at dufte til det professionelle liv samtidig med at det klædte mig på til fremtiden”.
Hos Sportstar College Ikast-Brande forsøger man at hjælpe de unge atleter videre i deres karriere, når deres ungdomsuddannelse er veloverstået. Et tæt samarbejde med uddannelsesbureauet CSUSA, der hjælper unge fra Danmark med en collegestart i USA, sikrer at uddannelse og sport går hånd i hånd. Malene Hjerrild Nielsen var selv rigtig glad for den hjælp hun fik, inden hun kom til USA, af både Sportstar College og CSUSA:
”Det var et fantastisk forløb, fordi de hjalp mig med de mange ting som kan være uoverskuelige eller svære at forstå som helt ny i denne verden”.
