AGF henter Laura Høgh Faurskov i Kolding IF

0
1033
Laura Høgh Faurskov. Foto: AGF

22-årige Laura Høgh Faurskov skifter til AGF Kvindefodbold fra Kolding IF

AGF Kvindefodbold har forstærket sig med Laura Høgh Faurskov, der skifter fra Kolding IF, hvor hun har haft hele sin fodboldopvækst og optrådt for klubbens seniorhold de senere år. I efteråret noterede hun sig for tre mål i Gjensidige Kvindeliga.

“Laura har vi lært at kende gennem Kvindeligaen for Kolding IF og er en spiller, som vi har fulgt et stykke tid,” siger Marie Greve, chef for AGF Kvindefodbold, til klubbens hjemmeside.

“Laura er endnu en ung spiller, der drømmer stort og de drømme, vil vi gerne forsøge at opfylde i fællesskab, ved at gøre hende endnu bedre på hendes spidskompetencer. Laura kommer med en fart og en power, som vi ved kan gøre en forskel i at skabe en ny dimension i vores offensive spil,” siger hun.