Sanne Troelsgaard skifter til AS Roma

0
650
Sanne Troelsgaard er en af de spillere, der har fået ny klub i januars transfervindue. Landsholdspilleren skiftede på en fri transfer til de italienske mestre fra AS Roma. Foto: Anders Kjærbye - dbufoto.dk

De italienske mestre AS Roma har skrevet kontrakt med danskeren frem til sommeren 2024

Sanne Troelsgaard, der for nylig fik ophævet sin kontrakt med engelske Reading, har fundet en ny arbejdsgiver. Det er de forsvarende italienske mestre AS Roma, der har signet den 35-årige danske landsholdsangriber på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024.

“Jeg er taknemmelig og virkelig glad for at begynde det her eventyr i Roma. Det er en drøm, der går i opfyldelse – og et vigtigt skridt i min karriere. Jeg er en erfaren spiller. Jeg håber, at jeg kan hjælpe holdet, især de unge spillere, med at opnå deres mål, for klubbens ambitioner er ligesom mine egne,” siger Troelsgaard i følge Ritzau til klubbens hjemmeside.

Sanne Troelsgaard har tidligere spillet for bl.a. Brøndby, Skovbakken, Kolding og svenske FC Rosengård. Hun har spillet 184 landskampe.