
Sveriges landstræner Tony Gustavsson har kun rosende ord til overs for Jakob Michelsens arbejde som dansk landstræner, og forventer fuldt og fast, at Danmark gør arbejdet i VM-kvalifikationen færdigt.
For anden gang i 2026 led Sverige et nederlag til Danmark, efter at holdet fredag aften tabte med 2-1 i Odense.
Derfor var skuffelsen også stor hos den svenske landstræner Tony Gustavsson, der dog udviste overskud til at rose den danske præstation og særligt det arbejde, som Jakob Michelsen har udført siden ansættelsen for mindre end et år siden.
– Jeg er imponeret over det, som den nye landstræner har gjort med holdet. Jeg synes, at de er meget velorganiserede, og jeg synes, at han får det maksimale ud af holdet. Han ved, hvordan man vinder fodboldkampe. Holdet er skarpe på omstillinger og dødbolde, siger Gustafsson til Fodbold For Piger og uddyber:
– Han er i gang med at bygge et hold, som er klar til slutrunder. Landsholdsfodbold handler om at maksimere spillernes præstationer på kort tid, og det er det danske hold lykkedes rigtig godt med.
Mens den svenske dominans var stor i opgøret i Göteborg april var landstræner Gustafsson ikke bleg for at erkende, at Danmark var bedst i Odense i fredagens opgør.
– Jeg synes, at vi leverede en god præstation i hjemmekampen mod Danmark, hvor vi fortjente at vinde, men jeg synes, at Danmark var bedre og fortjente at vinde.
– Vi var mere passive i 1. halvleg. Vi var ikke intensive og agressive, som vi var i hjemmekampen, hvor Danmark havde problemer med vores intensitet.
Gustavsson roser samtidig en taktisk justering fra Michelsen, som den svenske træner mener fik betydning for Danmarks defensive udtryk i opgøret.
– Danmark lavede også en taktisk justering og spillede 5-4-1 i stedet for 5-3-2 og fungerede bedre med forsvarsspillet, hvor de var mere kompakte og gjorde, at vi ikke kunne angribe centralt. Der ramte de taktisk plet, men vi rammer heller ikke vores niveau fra hjemmekampen.
Skulle det ende med en dansk gruppesejr kan Gustavsson heller ikke finde indvendinger imod det:
– Jeg ser ingen tegn på, at Danmark skal tabe point i sidste kamp. Jeg tror, at de tager den direkte plads til VM, og det synes jeg også er fortjent, når man præsterer sådan over en hel pulje.
Mens Danmark nu har yderst gode muligheder for at booke den direkte plads til VM, så står det med fredagens nederlag fast, at Sverige skal i playoff til efteråret, og derfor har holdet nu også et stort stykke arbejde at gøre.
– Lige nu handler det bare om at læge de mentale sår for os og så slå tilbage. Og så må vi indstille os på playoff i efteråret og bruge Italien-kampen for at få så god en afslutning på kvalifikationsgruppen, men også for at få en god præstation frem mod efteråret.
Sverige kan maksimalt nå gruppens andenplads, hvilket kræver en sejr på hjemmebane mod Italien tirsdag. Et resultat, der såvel som et uafgjort resultat, også vil betyde, at Danmark er klar til VM i 2027 uagtet af det danske resultat i Serbien.











