Helena Pedersen om ASA’s udvikling: Vi har vist, at vi kan være med

Foto: Vores Liga.

ASA-spilleren taler om Kvalifikationsspillet, klubbens fremtid og rivaliseringen i Aarhus i podcasten VORES A-LIGA

ASA-spilleren Helena Pedersen gæstede mandag podcasten VORES A-LIGA, hvor hun blandt andet talte om ASA’s udvikling i Kvalifikationsspillet, møderne med FC Midtjylland og FC København samt klubbens fremtid i A-Ligaen.

I podcasten blev Helena Pedersen spurgt, om der er plads til to aarhusianske klubber i A-Ligaen.

– Ja selvfølgelig er der det. Det er da kun en fed kamp, der kan komme ligesom Brøndby og FC København. Det er meget internt i Aarhus og i København, det er superfedt at der kan stables sådan noget på benene, sagde hun.

ASA har nu spillet anden del af Kvalifikationsspillet, herunder endnu et opgør mod FC Midtjylland. Ifølge Helena Pedersen har holdet udviklet sig siden det første møde mellem de to klubber.

– Vi havde en ret hård start på sæsonen op til den første kamp. Vi har spillet nogle gode kampe efter kampen mod FC Midtjylland i den første kamp. Vi har bygget meget på og er kommet i bedre form, sagde hun i podcasten.

Hun fortalte også, at holdet har leveret resultater på flere svære udebaner i Kvalifikationsspillet.

– Vi har haft nogle svære udebaner både i Midtjylland, FCK og Thy. Der har vi præsteret nogle fine resultater. Vi fastholder spilleprincipper, og vores sammenhold på holdet er virkeligt godt, sagde Helena Pedersen.

I podcasten blev ASA’s fremtidige muligheder i A-Ligaen også diskuteret. Her pegede Helena Pedersen blandt andet på klubbens økonomiske rammer.

– Lige nu har vi en utrolig stærk og erfaren trup. Men der er klart udfordringer, hvis flere forsvinder eller stopper. De økonomiske rammer gør nok, at vi ikke nødvendigvis kan blive oppe i A-Liga, sagde hun.

Hun fremhævede samtidig Aarhus som en by, hvor mange kommer til for at studere, og at ASA derfor kan tiltrække nye spillere.

– Der er rigtig mange som kommer til, fordi de studerer, og der er ASA et godt sted at tage til, fordi vi også har andet end fodbold, sagde hun.

Helena Pedersen blev også spurgt, om ASA kan være et alternativ for spillere, som ikke føler sig hjemme i AGF.

– Jeg synes, at ASA er en meget god og sammenholdsklub. Den er helt fantastisk at være i, sagde hun.

Fodboldekspert Allan Drost medvirkede også i podcasten. Her sagde han blandt andet følgende om ASA:

– I ASA er man meget afklaret med, hvad man kan og ikke kan. Man holder sig til de ting, der virker. I min verden er ASA med afstand det mest afklarede hold i kvalifikationsrækken.

Til sidst blev Helena Pedersen spurgt om forskellen på at møde FC Midtjylland og FC København.

– Jeg synes umiddelbart, at FC Midtjylland er bedre end FCK. Men FCK har nogle virkelig dygtige spillere, og de er virkelig ikke nemme at spille imod, sagde hun.

Hun tilføjede samtidig, at hun forventer, at FC København rykker op.

– Jeg vil undre mig, hvis ikke FCK rykkede op. Men så skal de have fundet en grundstamme, der starter inde hver gang og spiller sammen hele tiden, sagde Helena Pedersen.

På lørdag møder ASA FC København på hjemmebane kl. 13:00.

Hele afsnittet af VORES A-LIGA kan høres her.