UEFA truer FIFA med boykot: Kan koste dansk VM-deltagelse i 2027

Det europæiske fodboldforbund er klar til at boykotte FIFAs turneringer, hvis Gianni Infantinos planer om at sælge ejerandele af det internationale forbund føres ud i livet. Det kan i sidste ende koste det danske landshold deltagelsen ved VM-slutrunden i Brasilien.

Der udspiller sig lige nu et større drama i toppen af international fodbold.

Det sker efter, at præsidenten for det internationale fodboldforbund FIFA, Gianni Infantino, tidligere på ugen har præsenteret et forslag om at sælge andele af forbundet gennem et nyoprettet selskab, der skal stå for den kommercielle drift af VM-slutrunder for herrer og kvinder samt andre FIFA-turneringer.

Forslaget er langt fra er faldet i god jord i Europa, og torsdag bekræfter det europæiske fodboldforbund, UEFA, at samtlige 55 medlemslande er klar til at boykotte FIFA og forbundets turneringer.

I forlængelse heraf har DBU-direktør Jesper Møller bekræftet til DR Sporten, at et sådant boykot vil medføre et dansk afbud til VM-slutrunden i Brasilien 2027.

– Nu håber vi ikke, at det kommer så langt, fordi vi forventer, at forslaget bliver trukket, lad mig starte med at sige det.

– Men ellers er det jo et klart signal om, at vi ikke vil deltage i de turneringer, siger han til DR Sporten og slår fast, at man håber at finde en snarlig løsning på den aktuelle konflikt

FIFAs og Infatinos planer omhandler at sælge andele af det netop oprettede, kommercielle selskab Fifa Forward Enterprise. Det internationale fodboldforbund ønsker at rejse 4,2 milliarder dollars ved at sælge en mindre ejerandel af selskabet. For at disse planer skal blive til virkelighed skal der være et flertal blandt Fifas 211 medlemslande.