U16-landsholdet samler 34 spillere til træningssamling i Tilst

0
1524
BSFs Jo Brunak (med bolden) er en de 34 spilleren, som er kaldt til samling i Tilst med U16-landsholdet.
BSFs Jo Brunak (med bolden) er en de 34 spilleren, som er kaldt til samling i Tilst med U16-landsholdet.
BSFs Jo Brunak (med bolden) er en de 34 spillere, som er kaldt til U16-samling i Tilst i næste uge.

Der er flest spillere fra Team Viborg og Skovbakken med i truppen, når U16-landstræner Danny Jung samler 34 talenter til to dages træningssamling i Tilst den 20. og 21. september.

Team Viborg sender seks spillere til Tilst, mens Skovbakken har fire spillere med blandt de 34. Også Brøndby, BSF, OB og Næsby er pænt repræsenteret – de har tre spillere med hver – mens Fortuna og Varde sender to spillere.

Det er dog ikke kun de store klubber, der er blevet spottet af U16-landstræner Danny Jung. Med i Tilst er også spillere fra mindre kendte klubber som Rårup GIF og Nykøbing FC.

Træningssamlingen starter fredag den 20. september kl. 11 og slutter lørdag den 21. september kl. 17.

De 34 spillere, som er udtaget til træningsamlingen, er disse:

  • Caroline Egsvang, AC Silkeborg
  • Anna Tørsløv, B93/HIK/Skjold
  • Cecilie Nielsen, Brøndby IF
  • Maria Thomsen, Brøndby IF
  • Solveig Knudsen, Brøndby IF
  • Christina Hattens, BSF
  • Ditte Reitz, BSF
  • Jo Brunak, BSF
  • Kristina Lauritsen, Fortuna Hjørring
  • Mathilde Beermann, Fortuna Hjørring
  • Alberte Lohse, Himmelev-Veddelev BK
  • Caroline Møller, IK Skovbakken
  • Laura Leth, IK Skovbakken
  • Laura Østergaard, IK Skovbakken
  • Sara Olsen,  IK Skovbakken
  • Helene Meier, KoldingQ
  • Freja Klitgaard, Lemvig GF
  • Michaela Schnack,  Nykøbing FC
  • Line Lindberg, Næsby Boldklub
  • Line Kudsk, Næsby Boldklub
  • Michele Madsen, Næsby Boldklub
  • Caroline Milling, OB
  • Maria Møller, OB
  • Michele Hannibaldsen, OB
  • Lykke Schou, Rårup GIF
  • Anne Katrine Hansen, Team Viborg
  • Ditte Høgsted, Team Viborg
  • Katrine  Svane, Team Viborg
  • Laura Frank, Team Viborg
  • Sandra Normann, Team Viborg
  • Sille Struck, Team Viborg
  • Daniella Krum,  Taastrup FC
  • Emma Andersen, Varde IF
  • Ida Toft Kristensen, Varde IF