Nyt trænerteam skal fortsætte fremgangen for Frederiksbergs kvinder

0
2228
Frederiksberg Boldklubs bedste kvinder spiller i Kvindeserie Øst.
Frederiksberg Boldklubs bedste kvinder spiller i Kvindeserie Øst.
Frederiksberg Boldklubs bedste kvinder spiller i Kvindeserie Øst.

Et nyt trænerteam skal fortsætte de gode takter hos Frederiksberg Boldklub, hvor de bedste kvinder kan øjne 1. division fra Kvindeserie Øst, og hvor det næstbedste hold spiller med i Københavnerserien.

Ny cheftræner  for Kvindeserie Øst-holdet er Jakob Dornfeldt, der har mere en 20 års trænererfaring på såvel ungdom-, herre-, og dameseniorniveau. Han får assistance af Mads Fischer, der gennem flere år har spillet på diverse seniorhold i klubben, og som senest har været træner for Københavnerserieholdet i efteråret 2014.

Ny træner for Københavnerserieholdet er Mikkel Hænning,  der er tidligere divisionsmålmand fra OB og Esbjerg. Han måtte stoppe sin egen karriere i en al for tidlig alder på grund af skader men har i stedet kastet sig over trænergerningen.

Fælles for klubbens nye trænerteam er passionen og kærligheden til verdens bedste sport. De brænder for at udvikle spillere og vil knokle for, at det bliver endnu mere attraktivt at være kvindefodboldspiller i Frederiksberg Boldklub.

Samtidig er der fra klubbens side sat ekstra fokus på, at skabe en endnu stærkere social relation mellem klubbens herre- og kvindeseniorhold.

“FB er en fodboldklub for alle, uanset ambitionsniveau – både fodboldfagligt og socialt, hvor man skal kunne udvikle sig som både spiller og menneske, gennem klubbens velfungerende rammer og faciliteter,” lyder det fra Frederiksberg.

Træningen i Frederiksberg Boldklub er allerede startet op. Der trænes på klubbens anlæg hver mandag og onsdag fra kl 18.00.

De tre nye trænere: Mikkel Hænning, Mads Fischer og Jakob Dornfeldt.
De tre nye trænere: Mikkel Hænning, Mads Fischer og Jakob Dornfeldt.