BSF åbner op for prøvetræning i januar/februar

0
1044

Har du ambitioner om at spille på højeste niveau i U18DM Ligaen eller U18 Øst fællesrækken – så inviterer Ballerup-Skovlunde Fodbold til prøvetræning i januar og februar for årgang 99/00/01.

Klubnyt | Af Michael Bank Weltz, Ballerup-Skovlunde Fodbold

I den kommende forårssæson 2017 har Ballerup-Skovlunde Fodbold hold med i 3F-Ligaen, U18 DM-Ligaen og samtidig i de øverste fællesrækker U18 Piger Øst og U16 Piger Øst.

Dermed tilbyder BSF en naturlig udviklingstrappe for ambitiøse pigespillere, som gerne vil prøve deres talent af i de kommende år. Med særdeles stærke ungdomsårgange har BSF valgt, at U18DM er en relativt ung trup med en del årgang 2001-spillere. Klubbens U16-1 Piger (spiller i U18 Øst rækken) er næsten udelukkende talentfulde 01’ere.

Det er en integreret del af BSF’s setup, at de bedste spillere i trupperne træner op med holdet over 1-2x pr. uge, så de bliver udviklet bedst muligt i den daglige træning. Så har du lyst til at videreudvikle dine kompetencer på højeste niveau er du velkommen til at komme til prøvetræning i januar og februar.

Begge hold starter træning op den 9 januar. Du kan kontakte BSF’s U18 DM-træner Svend Støvlbæk på telefon 2513 6895 eller U16-1 træner Gert Sørensen 2943 3763 og aftale nærmere.

Følg pigefodbold i BSF
Følg også Pigefodbold i BSF på klubbens hjemmeside, Facebook, Instagram eller Twitter