God start for BSF på det nye år med flere landsholdsudtagelser

0
1547

Så kom flere af pigeungdomsholdene fra Ballerup-Skovlunde Fodbold i gang med forberedelserne til forårssæsonen og klubben fra Ballerup har lige haft Mille Ahlgren Simonsen og Marika Østergaard Svensson til samling hos DBU U14 Talentcenter Vest.

Rebeka Winther fra BSF U18 Piger DM er netop udtaget til træningssamling på U16-pigelandsholdet d. 17-19. januar, mens klubbens 3F-Liga hold har fået udtaget Dajan Hashemi, Pernille Larsen og Sarah Jankovska til træningssamlingen for U19-pigelandsholdet i Ikast den 30.-31. januar.

De indgår alle i den flotte statistik sammen med de over 100 øvrige landsholdsspillere som Ballerup-Skovlunde Fodbold (og tidligere Skovlunde IF) gennem årene har leveret til de danske kvinde- og pigelandshold.

Se listen over samtlige BSF landsholdsspillere gennem tiderne her

Følg Pigefodbold i BSF på de sociale medier
Som en af de få klubber på Sjælland har BSF elitehold med i både 3F-Ligaen, U18 DM Ligaen, U18 Øst, U16 Øst og U13 Øst i foråret 2018. Følg eliteholdene og alle klubbens breddehold på de sociale medier Facebook, Instagram, Twitter og YouTube

Klubnyt | Ballerup-Skovlunde Fodbold | Af Michael Bank Weltz – Foto: Kim Hansen