KoldingQ inviterer til åben træning

0
1721

Midt i en spændende afslutning på den igangværende sæson, hvor KoldingQ har alle klubbens hold involveret i afgørende kamp både på senior- og ungdomssiden, er klubben også godt i gang med planlægningen af den kommende sæson.

“KoldingQ har i den forbindelse planlagt ”åben træning” for klubbens ungdomshold, hvor spillere udefra har mulighed for helt uforpligtende at komme til prøvetræninger i KoldingQ, hvor spillere efterfølgende vil få en åben snak sammen med forældre omkring mulighederne fremadrettet med spilleren i centrum, da et evt. samarbejde altid skal altid skal være med udgangspunkt i spilleren, hvor både skole, fodbold og det sociale liv skal fungere, samtidigt med at vi har det hele menneske i centrum,” siger KoldingQ´s sportschef, JP Nielsen.

U18 DM-holdet har åben træning tirsdag 19. juni, torsdag den 21. juni og tirsdag den 26. juni med træningstid kl. 18.30 – 20.00 alle dage. Tilmelding til cheftræner, Jesper Bisgaard på 30 10 17 48 eller jb@koldingq.dk

KoldingQ´s U16 og U15 har åben træning tirsdag den 26. juni og torsdag den 28. juni, hvor træningen er kl. 18.30 – 20.00 på Mosevej 1, 6000 Kolding. Kontaktperson for U16 er cheftræner, Jesper Gejl, som kan træffes på mobil 21 77 07 54 eller jgl@koldingq.dk , mens kontaktperson på U15 er klubbens nye cheftræner, Carsten Storm, som kan træffes på mobil 21 28 76 06 eller cs@koldingq.dk .

Spillere på kommende U14 årgang med lyst til og brug for ekstra udfordringer er selvfølgelig også velkomne i fht. ekstra træning i et udviklende talentmiljø, hvor man sagtens kan spille i egen klub samtidigt med.

Skulle der være spørgsmål, så er man altid velkommen til at kontakte KoldingQ´s sportschef, JP Nielsen på mobil 22 90 22 38 eller sportschef@koldingq.dk for yderlig dialog.