Jesper Gejl Larsen er ny specialtræner hos Team Odense Q

0
584
Foto: Den nye specialtræner hos Team Odense Q, Jesper Gejl Larsen

Jesper Gejl Larsen er ny specialtræner hos Team Odense Q på klubbens U16- og U18DM.

Af Oliver Lundgaard

Team Odense Q har fået tilgang af Jesper Gejl Larsen som er ny specialtræner på klubbens U16- og U18DM. Jesper Gejl Larsen kommer fra en ligende stilling hos Kolding IF, hvor han har været U18DM cheftræner og i sidste sæson kunne kalde sig danmarksmester.

Klubbens Head of Coaching glæder sig over tilgangen af Jesper:

“Vi er rigtig glade for at kunne tiltrække en så stor kapacitet til klubben. Og at det er en med så meget erfaring fra DM-rækkerne og talentudvikling, gør at vi har fået en træner der kan styrke og også udvikle klubbens set-up,” udtaler klubbens Head of Coaching Bo Sundahl.

Jesper Gejl Larsen blev uddannet UEFA A-Licens træner i 2012 og er påbegyndt A-Youth uddannelsen ved siden af hans nye rolle som specialtræner hos Team Odense Q.