Hans Henrik Andreasen får ny rolle i Esbjerg fB’s pige- og kvindefodbold

Foto: Esbjerg fB

Den tidligere Esbjerg fB-profil er tiltrådt som Head of Coach i klubbens pige- og kvindefodbold. Det oplyser han på sin Facebook-profil, hvor han ser frem til at bidrage til udviklingen af både trænere og spillere.

Er du glad for Fodbold For Pigers daglige dækning af pige- og kvindefodbold i Danmark – støt vores arbejde gennem vores crowdfunding. Læs mere om vores crowdfunding-projekt her 

Hans Henrik Andreasen har taget hul på et nyt kapitel i fodboldkarrieren. Den tidligere professionelle midtbanespiller er blevet ansat som Head of Coach i Esbjerg fB’s pige- og kvindefodbold.

Det fortæller han i et opslag på sin egen Facebook-profil.

– Jeg starter som Head of Coaching i EfB Pige- og Kvindefodbold, og jeg glæder mig virkelig til at komme i gang. Jeg ser frem til at være med til at udvikle både trænere, spillere og miljøet omkring pige- og kvindefodbolden her i Esbjerg, skriver Andreasen.

Stillingen bliver varetaget på deltid, og derfor fortsætter han samtidig sit arbejde som fodboldtræner på Frøstruphave Efterskole og Skibelund Efterskole.

Derudover fortsætter han også arbejdet med HHAcademy, hvor fokus fortsat er individuel spillerudvikling med vægt på de mentale, tekniske, taktiske og fysiske aspekter af spillet.

– Jeg ser frem til en hverdag med masser af fodbold, udvikling og nye udfordringer, skriver han afslutningsvis.

Med ansættelsen får Esbjerg fB tilknyttet en profil med stor erfaring fra dansk topfodbold. Andreasen spillede gennem sin aktive karriere blandt andet for Esbjerg fB, hvor han var en markant profil, og han har siden arbejdet med talent- og spillerudvikling i forskellige trænerroller.