Team Viborg dominerer nyt U17-landshold

0
838
Michele Juul Hannibaldsen, der her ses i en kamp i foråret i Brøndby, er en af to OB-spillere i truppen.
Michele Juul Hannibaldsen, der her ses i en kamp i foråret i Brøndby, er en af to OB-spillere i truppen.
Michele Juul Hannibaldsen, der her ses i en kamp i foråret i Brøndby, er en af to OB-spillere i truppen.

U17 DM-turneringens førerhold Team Viborg sidder tungt på det U17-landshold, som landstræner Anders W. Damgaard netop har udtaget til en træningssamling 9. september og to venskabskampe mod Irland i slutningen af september i Dublin.

Syv ud af 18 spillere er fra Team Viborg, som dermed udgør næsten 40 procent af truppen. Skovbakken og OB har hver to spillere med, mens syv andre klubber er repræsenteret med en enkelt spiller.

Træningssamlingen finder sted på Vejen Idrætscenter den 9. september. Her skal der være en enkelt træningssamling af halvanden time om formiddagen og en trænignskamp a 3 x 20 minutter mod et drengehold fra Vejen om eftermiddagen, inden spillerne rejser hjem igen.

Landsholdet  mødes derefter igen den 21. september i København, hvor de skal have en enkelt overnatning, inden turen 22. september går til den irske hovedstad Dublin, hvor der spilles testkampe 23. og 25. september.

Testkampene er sidste forberedelse inden landsholdet skal spille 1. EM-kvalifikation i Makedonien til oktober.

”Kampene i Irland skal bruges til at fortsætte det arbejde pigerne lavede som U16 spillere til Nordic Cup. Dvs. at repetere vores spillestil – især med fokus på sidste tredjedel af banen, få vigtige relationelle færdigheder ind på holdet samt udvikle den enkelte spiller endnu mere til den internationale scene,” siger landstræner Anders W. Damgaard til dbu.dk.

De 18 spillere, som landstræneren har udtaget, er disse:

  • Freja Sørensen,  Brøndby IF
  • Christina Jensen, BSF
  • Signe Bruun, Fortuna Hjørring
  • Emma Andersen, IK Skovbakken
  • Laura Leth, IK Skovbakken
  • Lykke Schou, Lyseng
  • Line Kudsk, Næsby Boldklub
  • Maria Møller Thomsen, OB
  • Michele Hannibaldsen, OB
  • Anne Katrine Hansen, Team Viborg
  • Freja Klitgaard, Team Viborg
  • Katrine Svane, Team Viborg
  • Laura Frank, Team Viborg
  • Sandra Normann, Team Viborg
  • Sille Struck, Team Viborg
  • Tanja Hymøller, Team Viborg
  • Sarah Støckler, Varde IF
  • Christina Lauridsen, Vildbjerg