FC Horsens inviterer til prøvetræning for U17-piger

0
1282

U17-piger i Horsens og omegn, der har lyst til at prøve kræfter med fodbold i FC Horsens, kan i de kommende uger kigge forbi klubben på Ternevej 83 hver onsdag kl. 18.30-20.00. Her arrangeres åben træning, hvor alle interesserede kan prøve at træne med hos et af klubbens to U17-hold.

FC Horsens har i denne sæson to U17-hold, hhv. et U17 M-hold og U17 1-hold. U17 M-holdet træner tre gange om ugen, mens U17 1-holdet træner to ganeg om unge.

Cheftræner Kian Røn siger om U17 M-holdet:

“Vi er klubbens 1. hold. En stor del af lokalområdets dygtigste fodboldspillere er samlet omkring dette hold. Sidste år spillede holdet sig i JM-finalen i U15V, og ambitionen i år er igen at se om vi kan spille med om JM. Der bliver arbejdet seriøst med spiller udvikling, teknisk og taktisk træning”.

Cheftræner Lars Rasmussen siger om U17 (1) Pigeungdom:

“Vi er klubbens 2. hold på trinnet, og vægter det sociale rigtig meget. Her er der plads til alle, som gerne vil spille og træne seriøst fodbold, men stadig med stor fokus på at der skal være tid til alle de andre ting som fylder meget i Jeres hverdag. Vi arbejder meget med at styrke de basale fodboldteknikker, men vil også arbejde med kamprelateret taktisk træning”.

Kian Røn og Lars Rasmussen kan kontaktes på hhv. 60698215, kiannron@live.dk, og 20660651, lr@fchorsens.dk