Manchester City-træner om Nadim: Hun har viljen og elsker spillet

0
1429

Manchester Citys træner udtaler, at Nadim kan forbedre holdet i næste sæson:

Af Solveig Valbjørn

Torsdag blev det offentliggjort, at landsholds-profilen Nadia Nadim skifter amerikanske Portland Thorns ud men den engelske storklub Manchester City i Januar.

Og det er er City-træneren glad for. Han fortæller til Manchester Citys egen hjemmeside, at klubben har holdt øje med hende siden hun spillede i Fortuna Hjørring:

“Vi kiggede på hende, da hun spillede for Fortuna. Vi holdt øje med hende, mens hun var i Portland, og vi tog til EM for at se hende og møde hende” fortæller cheftræner Nick Cushing til klubbens hjemmeside, og tilføjer:

“Hendes fysiske egenskaber og hendes tilstedeværelse som angriber kan hjælpe vores hold og virkelig forbedre os. Nadia er en sprudlende karakter, en spiller som elsker spillet og hendes historie viser den vilje og det drive, hun har til at få succes som fodboldspiller.

Nadia Nadim har tidligere været i Team Viborg, Skovbakken, Fortuna Hjørring, Sky Blue FC og har siden 2016 spillet i den amerikanske storklub Portland Thorns.

Skiftet finder sted i Januar 2018.