Fodboldglade piger søger træner

0
1935

Vejle Boldklub søger træner til sit nyetablerede U-16 pigehold med tiltrædelse ved årsskiftet

Vejle Boldklub

KLUBNYT

I Vejle Boldklub arbejder vi målrettet på at styrke vores setup omkring pigefodbolden med det overordnede formål igen at blive den foretrukne fodboldklub for piger i Vejle Kommune i aldersgrupperne fra U-8 til U-18.

En vigtig brik på vejen til at få opfyldt et af delmålene i den overordnede målsætning er at få opbygget og ikke mindst fastholdt vores nuværende og fremtidige U-16 årgang.

For at det kan lykkes, står vi og mangler en engageret og passioneret træner, som efter vinterpausen kunne se sig selv i rollen som cheftræner for en flok friske piger, der ønsker at udvikle deres fodboldtalent.

Klubbens U-16 hold vil komme til at spille en central rolle i bestræbelserne på at få tildelt licens til et U-18 DM hold, hvilket gør U-16 holdet til en vital fødekanal for nuværende og kommende talenter.

I Vejle Boldklub arbejder vi ud fra et værdisæt, som alle klubbens medlemmer og ledere skal kunne forene sig med. Værdierne er:

  • GLÆDE
  • ANSVARLIGHED
  • RESPEKT
  • PASSION
  • VILJE
  • VINDERMENTALITET

Hvorfor skulle man blive træner i Vejle Boldklub Pige Ungdom?

  • Vi ønsker ikke kun at udvikle spillere, men også trænere
  • Man bliver en del af klubbens dygtige trænerteam
  • VB har tæt samarbejde med Vejle Idrætsefterskole
  • Godt træningsmiljø – gode træningsfaciliteter

Forhåbentlig er du nu blevet nysgerrig og har fået lyst til at høre mere om os i Vejle Boldklub. Så fornemmer du, at netop DU må og skal være vores nye U-16 træner, så håber vi at høre fra dig.

Spørgsmål og konkrete henvendelser bedes rettet til Jakob Thygesen (jt@vejleboldklub.dk). Alternativt kan der rettes henvendelse til afdelingsledelsen for pige-ungdom. Kontaktoplysninger findes på hjemmesiden www.vejleboldklub.dk

Vejle Boldklub, Hellumvej 9, DK-7100 Vejle kontor@vejleboldklub.dk