Ballerup Idrætsby sætter BSF U18DM på gaden

0
1454
BSF U18 Piger DM på outdoor i Ballerup

I forbindelse med test af det nye outdoor medie foran Ballerup Idrætsby har pigerne fra Ballerup-Skovlunde Fodbold U18 DM indgået et testsamarbejde med administationen af Ballerup Idrætsby.

BSF U18 Piger DM leverer indhold omkring holdets kampe og efter testen er det meningen at der op til hjemmekampene for klubbens to licenshold, som spiller i kvindernes 3F-Liga og U18 DM ligaen skal annonceres på pylonen. Derudover vil også klubbens herreseniorhold i Sjællandsserien komme på tavlen i forbindelse med holdets hjemmekampe på Stadion i Ballerup Idrætspark.

Men lige nu testes der formater, fonts og signalfarver på Ballerup Boulevard inden forårssæsonen rigtigt går i gang. Første test er onsdagens træningskamp mod 1. divisionskvinderne fra Damsø FC.

Pylon tekst BSF U18 Piger DM
Pylongrafik: Klubkommunikation.dk  Fodboldfoto: Kevin Carlo Strømsted

Følg Pigefodbold i BSF på de sociale medier

Som en af de få klubber på Sjælland har BSF elitehold med i både 3F-Ligaen, U18 DM Ligaen, U18 Øst, U16 Øst og U13 Øst i foråret 2018. Følg eliteholdene og alle klubbens breddehold på de sociale medier FacebookInstagramTwitter og YouTube

Klubnyt | Ballerup-Skovlunde Fodbold | Af Michael Bank Weltz