STILLINGSOPSLAG: Fortuna Hjørring søger børneudviklingstræner (U7-U12)

0
1554

Stillingsopslag fra Fortuna Hjørring:

Fortuna Hjørring søger en engageret og motiveret Børneudviklingstræner, som har trænererfaring med aldersgruppen U7-U12 og gode lederevner. Du har som minimum en C-licens, og er interesseret i at gå forrest og vise den faglige retning der skal til, for at udvikle aldersgruppen både fodboldfagligt og socialt.

Børneudviklingstræneren har ansvaret for koordinering af klubbens børneudviklingsprogram for U12 og ned, inkl. kontakt med trænere, forældre mv. omkring det sportslige. Det indebærer blandt andet, at sikre sammenhængen i træningen for U8-U12 og koordinere med klubbens øvrige sportslige ledelse. I samarbejdet med øvrig sportslig ledelse, er overgang fra U11-U12 til U13-U18 meget væsentlig.

Fortuna Hjørring har dygtige trænere tilknyttet hver årgang, og der er samtidig en meget opbakkende og engageret forældregruppe, som er med til at løfte en del af de praktiske opgaver, som såvel sociale aktiviteter, bl.a. under klubbens store årlige tilbagevendende arrangement, Dana Cup.

Vi kan tilbyde et stærkt fodboldfagligt miljø, hvor du kan udvikle dig i et tæt samspil med den stærke træner- og ledergruppe, vi har.

Du vil også blive en del af en stolt og traditionsrig klub, som vil fortsætte med at uddanne nogle af Danmarks dygtige pige fodboldspillere og samtidig have en stærk bredde og et godt socialt miljø.

Fakta om stillingen:

 • Den ugentlige arbejdstid forventes 10-15 timer, men kan variere i forhold til sæsonen.
 • Ansættelse/fastholdelse af trænere i hele ungdomsafdelingen fra U7-U18, i samarbejde med ungdomsudvalget.
 • Deltagelse i forældremøder på de enkelte årgange.
 • I samarbejde med trænerne, udvælge spillere til teknikskolen (U10-U12).
 • Deltagelse i relevant DBU-uddannelse, omhandlende børneudviklingstræner.
 • Sikre god opstart og tiltrækning af de yngste fodboldspillere til Fortuna.
 • Være med omkring samarbejdet med Hjørring Kommune.
 • Løn efter kvalifikationer.

Vi forventer af dig:

 • Erfaring med målgruppen eller relevant pædagogisk/didaktisk baggrund.
 • har erfaring med supervision af trænere (ikke et krav).
 • Er fleksibel og har mulighed for at tilrettelægge dit ugeprogram efter ugens træning og kampe.
 • Du ønsker en stilling, hvor både klubudvikling, trænerudvikling og spillerudvikling er højt prioriteret.

Ansøgningen sendes til ungdomsformand Mark Pedersen, via liljevej30@live.dk – vi skal have modtaget din ansøgning senest d. 14. december 2021 og vi afholder løbende samtaler.

Stillingen er med opstart d. 01.01.2022 eller hurtigst muligt derefter – Alle ansøgninger og henvendelser vil selvfølgelig blive behandlet med fuld diskretion.

Har du lyst til at høre mere om Fortuna Hjørring og stillingen som Børneudviklingstræner, er du velkommen til at kontakte ungdomsformand Mark Pedersen på telefon: 24520034 eller mail: liljevej30@live.dk.