Sofie Tranholm skifter til Kolding IF

0
893
Foto: Sofie Tranholm skriver kontrakt med Kolding IF

Sofie Tranholm skifter til Kolding IF og underskriver en kontrakt som løber frem til sommeren 2025 

Af Oliver Lundgaard

Kolding IF har sikret sig endnu en spiller til det kommende forår, hvor holdet skal spille med i medaljeslutspillet i Gjensidige Kvindeliga. Sofie Tranholm kommer til klubben fra Sundby Boldklub, der spillede i Gjensidige Kvindeliga i sæsonen 2022/2023.

Læs også: Kolding IF skriver kontrakt med landsholdskeeper Laura Worsøe

Tilgangen af Sofie Tranholm glæder Frederik Lund, der er tekniskchef hos Kolding IF:

“På trods af Sofies unge alder, har hun spillet i Kvindeligaen i flere år og har derfor meget erfaring med i bagagen. Hun er utrolig hårdtarbejdende og passer derfor godt ind i klubben,” fortæller Frederik Lund til klubbens hjemmeside.

Foto: Frederik Lund og Sofie Tranholm

20-årige Sofie Tranholm er fra FC Nordsjælland, hvor hun har spillet fodbold hele sin ungdom. I sine ungdoms år hos FC Nordsjælland, var Sofie en del af U16, U17 og U19 landsholdet. Nu gælder det Kolding IF de næste to år og det ser forsvarspilleren frem til:

“Kolding er et spændende skridt for mig på flere måder, og jeg håber mit fodboldspil kan sætte et positivt præg på spillet. Nu glæder jeg mig bare til at møde pigerne og komme i gang,” siger Sofie Tranholm til klubbens hjemmeside.