Josefine Funch vender tilbage til B.93

0
1109
Foto: Josefine Funch og cheftræner Rasmus Good

B.93 har hentet Josefine Funch tilbage til klubben og hun vender retur fra et ophold i Sundby Boldklub

Af Oliver Lundgaard

Den 22-årige midtbanespiller Josefine Funch vender hjem til hendes tidligere klub, B.93. Josefine spillede i klubben fra sommeren 2019 inden hun skiftede til Sundby Boldklub i efteråret 2022.

Josefine Funch er glad for at vende tilbage til B.93:

“Jeg har valgt at vende hjem til B.93, fordi jeg føler det er det rigtige for mig – og min sportslige udvikling – lige nu og her. Nu har jeg jo været her før, så jeg kender til klubbens kultur og værdier,” fortæller Josefine Funch og fortsætter:

“Dog vil jeg sige, at siden jeg var her sidst, er der blevet sammensat en ny og rigtig dygtig gruppe piger, som fungerer rigtig godt sammen socialt og på ude på banen,” siger den 22-årige midtbanespiller Josefine Funch til klubbens hjemmeside.

Josefine Funch har spillet 61 kampe og scoret 12 mål for B.93 som hun vender hjem til:

Funch er en spiller som vi kender rigtig godt, som har været i klubben i nogle år nu. Hun har haft et halvt år i Kvindeligaen nu, hvor hun har spillet en masse og fået meget værdifuld erfaring og øget tempo som vi håber på hun kan bringe videre til gruppen,” forklarer cheftræner Rasmus Good til klubbens hjemmeside.

B.93 har første kamp i kvalifikationsspillet mod Næstved HG lørdag den.1 april.